Hranice konečně překonána

13.08.2019

Na začátku července jsme já, brácha a taťka vyjeli s lodí na krátkou třídenní výpravu na Hracholusky. Pro mě to bylo letos poprvé, kdy jsem se dostal k vodě. Pochopitelně jsem se už proto nemohl dočkat. Po složení lodi na vodu jsme se vydali po hlavním toku a ukotvili se v oblasti, kde je hloubka koryta až 17m. My ale pruty poslední dobou většinou neumísťujeme dále než 50m od lodi, tudíž do takové hloubky jsme se vůbec s nástrahami nedostali.

Tentokrát se rozhodlo, že nebudeme přikotveni přímo u břehu, ale několik metrů od něj. Výhodný na tom je zisk většího úhlu pro zavážení prutů podél břehu, na druhou stranu pokud se chcete dostat na břeh, musíte do člunu a dojet si tam. Samozřejmě každá vlna je mnohem více cítit a já z toho kolébání měl chvílemi pocit, jako bych měl v krvi lehkou hladinku...

Na kapry jsem líčil pouze já. Jeden prut jsem nahazoval rovně před sebe pod hranu a druhý zavážel podél břehu do menší hloubky. Brácha se snažil chytit candáta na mrtvé rybky a taťka měl vyvezené dva pruty na sumce na podvodní splávek. Počasí bylo po celou dobu stabilní, voda měla teplotu 27°C, což není zrovna ideální.

Ačkoliv první den se mi povedl jen kapr kolem 50ti cm, druhý den mě velmi mile překvapil. Chvíli před půlnocí se mi roztočila cívka na mém prutu s nástrahou umístěnou u břehu. Už jsem začínal usínat, takže napůl rozespalý jsem přilétnul k prutu a začal zdolávat hned na první dojem větší rybu. Až v podběráku jsem si uvědomil, že tohle není ryba, kterou na Hracholuskách chytám často. Právě naopak.

Kapr měřil 91cm a vážil 10,1kg a stal se mojí první rybou nad 10kg na Hracholuské přehradě. Nutno podotknout, že na "Hrachách" jsem začínal s rybařením a tato ryba je pro mě jednou z nejcennějších, kterou jsem kdy chytil. Svůj kaprařský sen "Chytit kapra 15kg+ na Hracholuské přehradě" jsem sice nepokořil, hracholuský rekord taťky kapra 99cm 18,2kg je pro mě zatím snem, ale pomalu a jistě se přibližuju...

Team 2010 - Radim