Labské vedro ve společnosti komárů

28.08.2016

Letošní první labská výprava našeho týmu byla bohužel až na konci srpna. Důvodem bylo hlavně počasí, které způsobilo velké průtoky a tím i velmi ztíženou možnost rybaření. O to více jsme se na Labe těšili. Jednoznačně musím říct, že i když naše výprava trvala pouhých pět dní, jednalo se o jednu z nejnáročnějších a to hlavně fyzicky.

Vzhledem k tomu, že vždy vyhledáváme místa pokud možno málo navštěvovaná, museli jsme se tentokrát nejen velmi daleko přeplavovat, ale rovněž svůj tábor rozložit v blízkosti močálů, bahna a snad milionu krvežíznivých komárů.

A proč to všechno? Odměnou je nám totiž mnohem větší šance dostat se blíže ke kaprům, kteří s velkou pravděpodobností nikdy nebyli chyceni. Takže pokud to stručně shrnu, teploty kolem třicítky a mraky komárů - prostě kaprařská idylka.

Rozhodli jsme se hned od samého začátku pro větší krmnou kampaň a vůbec poprvé jsme první dva dny vnadili na řece i partiklem, konkrétně vařenou kukuřicí. Musím říci, že tato strategie byla pro rozběh krmného místa i v těchto klimatických podmínkách účinná.

Po dvou dnech jsme již vnadili výhradně boiliesem a halibut peletami. Jako nástrahy jsme používali boilies vlastní výroby s doplněním pop-up "na panáčka".

Za celou výpravu se nám podařilo dohromady chytit 8 kaprů, kdy čtyři z nich vážili přes deset kg. Jednoznačným šampionem výpravy se stal bojovný šupík - 15,4kg / 90cm. K tomu samozřejmě musím přidat, že jsme se nevyhnuli "tvrdým" soubojům s jelci a cejny.

Po zkušenostech z loňska, kdy jsme prakticky nebyli v letních měsících schopni udělat záběr přes den, jsme se rozhodli, že musíme tentokráte situaci změnit. Bohužel situace z loňska se i přes masivnější krmnou kampaň opakovala a kapři ze dna přes den jednoduše nebrali.

Radim tedy připravil fluocarbonovou montáž pro nastražení plovoucí dipované pěny. Pěnovou nástrahu jsme zkoušeli umísťovat v různých vzdálenostech ode dna, cca. 20 - 40cm. Bohužel ani tato strategie 100% nezabrala a podařilo se nám chytit přes den pouze jediného kapra (cca. 7kg) na obyčejnou 16mm "popku".

Nicméně tak mě napadá otázka, co vlastně může být v kaprařině 100%? Alespoň víme, že i pro příští sezonu máme co zlepšovat.

Team 2010 - Fanda