Můj pohled na kaprařinu

19.07.2013

Vzhledem k tomu, že se každý den setkávám s lidmi, kteří o rybaření nevědí téměř nic, tak jsem často zklamán. Důvodem je to, že mnoho "nezasvěcených" lidí si při vyslovení slova rybář představí dědu sedícího u bambusových prutů a zírajícího na dva "policajty". Neuvědomují si, že tak jako sport se dělí na desítky dalších různých disciplín, tak i rybaření lze rozdělit. Rozhodně tedy nelze tvrdit, že všichni rybáři jsou stejní. Navzájem se lišíme tím, na jakou rybolovnou techniku se specializujeme, ale také přístupem k ulovené rybě (chyť a pusť X masaři).

Jak už napovídá název našeho teamu, tak se specializujeme především na lov kaprů. V kaprařských kruzích se pohybuji již od roku 2009, a proto mám na ostatní "kolegy" kapraře vytvořený vlastní názor. Stejně jako rybáře obecně nelze házet do jednoho pytle, tak i kapraře je nutné rozdělit - dle mého názoru do tří skupin:

Kaprař - začátečník

Název skupiny hovoří sám za sebe. Patří sem většinou rybáři, co s kaprařinou začínají, sbírají první cenné zkušenosti a učí se orientovat v kaprařském vybavení a návnadách. Směr, kterým se vydají, si musí teprve zvolit. Zde bych si dovolil poznamenat, že tato cílová skupina je přesně to pravé pro některé prodejce kaprařských potřeb, kteří těmto začátečníkům za super marže prodají výrobky naprosto neodpovídající v poměru cena / kvalita. Prošel si tím z nás skoro každý, takže asi zasvěcení ví, o čem mluvím. V této fázi kaprařiny určitě doporučuji mnohem více hledat a poptávat se, než rovnou v nejbližším obchodě v dobré víře koupit vše, co mi obchodníci vychvalují a doporučují.

Kaprař - tester

V dnešní době výrobců boilies stále přibývá, a tak narůstá i počet testerů. Být testerem má své pro a proti. Výhodou je, že nemusíte utrácet tolik peněz za boilies a ostatní návnady, protože dostanete značné slevy. Předpokladem je zavázání se k jedné firmě. Nevýhodou je tlak, který na vás působí vlivem povinnosti chytat velké kapry. Kdo by také sponzoroval někoho, kdo jede na výpravu a chytne pár menších kaprů, ne-li nic. Nesmím také opomenout, že testeři při lovu nevynaloží s výběrem návnady a nástrahy tolik kreativity - zkrátka chytají na sortiment jedné firmy a nemusí se probírat výrobky mnoha firem a nalézt tak svého preferovaného favorita.

Kaprař a šéfkuchař v jedné osobě - SRDCAŘ

Podle mě do této TOP skupiny patří ti nejvšestrannější kapraři - srdcaři. Hlavní předností oproti ostatním je výroba vlastního boilies, absolutní svoboda a nezávislost. Zodpovídáte se jen sami sobě (případně svému teamu) a můžete si sami zvolit svého favorita pro nákup surovin a přísad na výrobu boilies případně na jejich zatraktivnění (dipy, pasty, boostery, atd.).

Již od třetí sezóny, co se s taťkou věnujeme kaprařině, si děláme vlastní boilies a já jsem velmi pyšný na to, že jsme dosáhli této úrovně. A upřímně řečeno, pokud chytíte kapra na vlastnoručně uválené boilies, máte z něj dvakrát větší radost.

Pokud patříte k začínajícím kaprařům a právě se rozhodujete, jakou cestou se vydat, rád bych vám předal moje doporučení. Jestliže chcete být skutečně svobodní, chytat na co chcete a reprezentovat jen sebe či svůj carp team, tak se rozhodně nestaňte testerem. Svoboda a volnost rozhodování patří k životu a u rybaření by to mělo platit dvojnásob...

Team 2010 - Radim