Svazové vs. soukromé revíry

25.01.2013

Je první měsíc nového roku 2013, venku mrze, sníh se bez přestání sype z oblohy, já sedím doma a přemýšlím, o čem bych mohl napsat článek. Nicméně nápad nepřichází, a proto se myšlenkami vracím do minulé sezony.

Musím přiznat, že v roce 2012 jsme na rybách nebyli tolikrát, kolikrát jsme si představovali. Přemýšlím o všech výpravách za minulý rok. Navštěvovali jsme většinou svazovky, ale byli jsme i na soukromé vodě. Co kdybych tedy napsal článek srovnávající svazové a soukromé revíry v ČR?

Rozhodně si ale musíme uvědomit, že dělení revírů na soukromé a svazové může být zavádějící, a že např. ne všechny soukromé revíry patří do stejného "pytle". To samozřejmě platí i pro svazovky. Musíme brát v potaz podmínky rybolovu, velikost vodní plochy, obsádku, cenu povolenky, atd.

Soukromé revíry

Co se týká soukromých revírů, tak jsem chytal na mnoha od cenově levných až k těm drahým. Musím přiznat, že jsem navštívil revíry, na které už nikdy nechci jet. Pouze jen s jedním revírem jsem byl spokojen natolik, že bych byl ochoten jet tam znova.

Nyní něco k výhodám a nevýhodám. Jak jsem psal výše, tak nesmíme všechny soukromé revíry řadit do stejného "pytle". Budu tedy hodnotit jen ty lepší revíry o větší rozloze a s příhodnými podmínkami pro kaprařinu. Obrovskou výhodou je možnost chytání nonstop. Každý ví, že lov nonstop ke kaprařině neodmyslitelně patří. Další výhodou je jistota lovného místa. Myslím tím, že je na revíru omezený počet lovných míst, jedno z nich si zarezervujete a v klidu si přijedete chytat. Nesmím také opomenout, že na soukromých revírech, které jsem já navštívil, bylo vždy čisté okolí bez odpadků.

Ohledně nevýhod, tak největší je vysoká cena za povolenku. Pokud jste ještě k tomu student jako já, tak to není zrovna finančně jednoduché. Nelíbilo se nám také chování některých majitelů, kteří se často chovají příšerně.

Klady

+ povolený lov NONSTOP

+ vyšší zarybněnost a tím i koncentrace kaprů

+ větší šance na ulovení trofejního kusu

+ možnost úlovku jeseterovitých ryb

+ rezervace místa

+ čistota vody i okolí

+ klid a pořádek u vody

Zápory

- vyšší cena povolenky

- loví se dokola stále stejné ryby

- nižší "sportovní" hodnota úlovku

- podivná pravidla a místní odlišnosti

- někdy arogantní chování majitele a personálu

Svazové revíry

Problémem, který mě osobně nejvíce štve, jsou nesrovnatelně horší omezující podmínky pro lov. Především zákaz používání lodi a zavážení, bivakování a hlavně možnost chytat nonstop (kromě několika výjimek). Psal jsem jednou dokonce na ČRS, aby mi vysvětlili, proč je nonstop lov zakázán. Dostalo se mi odpovědi, že překážkou v povolení nonstop lovu je ministerstvo zemědělství - avšak nic konkrétního jsem se nedozvěděl.

K další nevýhodě patří nejistota, zda až přijedete k vodě, nebude vaše vyhlídnuté místo obsazené. Rozhodně větším problémem je ale to, pokud už chytáte a blízko vás začne rybařit jiný rybář, který je hlučný, přehazuje vám pruty a nedejbůh se přišel k vodě "vožrat". S tímto rizikem se na svazovkách ale musí počítat. Několikrát se nám stalo, že právě kvůli těmto "nerybářům" jsme museli jít domů.

Klady

+ relativně nízká cena povolenky

+ velká rozmanitost revírů

+ větší "tajemství" vody

+ vyšší sportovní hodnota úlovku

+ jednotná pravidla pro lov

Zápory

- zákaz lovu NONSTOP (až na řídké výjimky)

- časté zákazy - lodě, zavážení, bivakování a vyhrazování míst

- vyšší rybářský tlak

- méně klidu a pořádku u vody

- menší koncentrace větších kaprů

Team 2010 - Radim